Blog

Dziecko a uzależnienie…..
PORADY

Dziecko a uzależnienie…..

Uzależnienie jest chorobą społeczną, powszechną – to znaczy, że może dotknąć każdego, niezależnie od zajmowanego stanowiska, pozycji społecznej, a nawet wieku. To bardzo trudne doświadczenie dla rodziców, kiedy uzależnienie rozwija się u własnego dziecka. Jeszcze trudniej jest mierzyć się z konsekwencjami uzależnienia swojego dziecka, które mogą objawiać się agresją, kradzieżami domowymi, nie stosowaniem się do poleceń rodzicielskich.

Jednym z objawów uzależnienia jest pojawiający się bardzo silny przymus spożywania danej substancji lub wykonywania jakiejś czynności. Nie zaspokojenie organizmu (nie „nakarmienie” uzależnienia) objawia się ogromnym głodem, który łączy się z cierpieniem fizycznym i psychicznym. W wyniku tego osoba uzależniona  zrobi wszystko, aby doprowadzić do zaspokojenia głodu; łącznie z rzeczami, których jeszcze niedawno się brzydziła. Może to być agresja wobec bliskich, kradzieże pieniędzy i cennych rzeczy z domu, wymuszanie i inne. Takie zachowania to  łamanie prawa i powinny być zgłoszone na policję, w celu potwierdzenia destrukcji, jakiej dokonało uzależnienie.

Jak możemy pomóc dziecku i gdzie zwrócić się o pomoc? Nie pomożemy dziecku usuwając z jego życia przeszkody lub łagodząc konsekwencje jego działań. Jeżeli nie wystarczają rozmowy, motywacja do podjęcia terapii ambulatoryjnej, rodzice mogą wobec niepełnoletniego dziecka zwrócić się do sądu z wnioskiem o nakaz leczenia. Tutaj potwierdzenie łamania prawa (kradzieże domowe, przemoc, agresja, nie uczęszczanie do szkoły i inne) są dla sądu ważnym wskazaniem do leczenia. W sytuacji, kiedy rodzice są osobami poszkodowanymi przestępstwem własnego dziecka, potrzebują wsparcia i pomocy psychologa aby najlepiej poradzić sobie z sytuacją i skutecznie pomóc dziecku. Najbliżsi mogą zwrócić się o pomoc do tutejszego Ośrodka, gdzie uzyskają wszechstronną pomoc.

Uzależnienie jest o tyle trudną chorobą, że mechanizmy uzależnień, które wytwarzają się w trakcie, mają na celu podtrzymanie świadomości, że wszystko jest w porządku, że to inni się czepiają, nie rozumieją itp. Często zatem potrzeba trudnych rodzicielskich decyzji, radykalnych działań. Rodzice – nie jesteście sami!!! Odwagi!

 

WP